2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 januar februar marec april maj junij julij avgust september oktober november december |
Kančevci - Teološki tečaj
sreda, 09.05.2012
V sredo, 9. maja 2012, je v Domu duhovnosti v Kančevcih za soboško škofijo potekal Teološki simpozij z naslovom Ali in zakaj nas je verne strah?
Teološki simpozij, ki se ga je udeležilo 38 duhovnikov in 13 laikov, je koordiniral voditelj Pastoralne službe dr. Franc Zorec. V uvodu je navzoče pozdravil in nagovoril škof ordinarij msgr. dr. Peter Štumpf. Nakazal je vsebino srečanja, na katerem so zbrani govorili o stiski našega časa, ki ji pravimo strah. Le ta, kot je poudaril škof, je največja nevarnost za človeka. Pomeni izziv, da se soočimo tudi s stanjem, ki je obremenjujoče, še posebej v teh časih, ko se Cerkev na Slovenskem nahaja v posebni preizkušnji. Škof je navzoče spodbudil, da naj bodo odprti za nove izzive milosti in jih povabil k molitvi za škofijo. V ta namen so duhovniki in drugi udeleženci simpozija prejeli kartonček z molitvijo k sv. Devici Mariji in k sv. Jožefu. Da bi našli pot naprej, jih je škof povabil, da ti molitvi vključijo v osebno molitev ali v molitveni skupini pred Najsvetejšim.
Sledila so predavanja, ki so jih podali predavatelji Teološke fakultete iz Ljubljane.
V prvem predavanju je prof. dr. Janez Juhant pod naslovom Kleriki med strahovi časa in vero, ki osvobaja izpostavil pojem in odnos človeka (človeštva) do strahu v preteklosti s posebnim oziroma na Kierkegaardu, ki vidi primeren odgovor na človekov strah v judovsko - krščanskem izročilu, posebno nauku o izvirnem grehu in kako premagovanje strahu omogoča zaupanje v Boga (sinovska vdanost). Sledilo je razmišljanje o sodobnem strahu človeka brez Boga, v zadnjem delu pa je podal refleksijo o anketi duhovnikov, ki so podali svoje mnenje o odnosu do strahu.
Drugo predavanje z naslovom Ljubezen premaga strah, je podal doc. dr. Marjan Peklaj. Spregovoril je o strahu, ki ima v Svetem pismu zelo različne pomene. Kot pravi, pomeni negativno čustvo, ki človeka spravlja v trepet in beg ali ga hromi, da si ne more pomagati. Je strah pred sovražnikom, pred negotovo prihodnostjo, pred smrtjo, pred Božjo kaznijo za greh. Je pa tudi strah, ki je temelj življenjske modrosti, strah Gospodov, ki pomeni pravilen odnos do Stvarnika in stvari, tudi do sebe. Nova zaveza govori o premagovanju prvega strahu z vero in ljubeznijo.
Prof. dr. Drago Karel Ocvirk, je v tretjem predavanju pod naslovom Kako se v strup preobrača! Religijsko in politično reguliranje strahu, spregovoril o viru strahu, ki je nagon po ohranitvi in je zato v službi življenja. Poudarja, da je človeštvo svojo biološkost prevedlo v svoj svet in izdelalo mehanizme za zaščito življenja. Med njimi sta za reguliranje strahu nadvse pomembna religija in politika, tj. urejanje skupnosti in smisla. Kako uspešna sta pri tem in zakaj se pogosto sprevržeta in generirata strah, namesto da bi ga regulirala, je bila tema tega predavanja.
Predavatelji so odgovarjali na vprašanja udeležencev, ki so se obogatiti z novimi spoznanji in praktičnimi napotki za nadaljnje pastoralno delo po župnijah.
Srečanje se je sklenilo s skupnim kosilom, ki so ga pripravili gostitelji, bratje kapucini.